VITA – Volunteer Initiative in Turkey and Armenia

VITA Project

TR – Gençlik Katılımı ve Kültürlerarası Diyalog Derneği olarak, Amerika’nın başkenti Washington, DC’de faaliyet gösteren HasNa organizasyonunun (www.hasna.org)  ev sahipliği yapacağı ve Ermenistan’da faaliyet gösteren Alphabet of Rights derneği ile derneğimizin ortak olarak yer alacağı ve Ağustos ayının iki haftası boyunca A.B.D.’de gerçekleştirilecek olan  “VITA – Volunteer Initiative in Turkey and Armenia / Türkiye ve Ermenistan’da Gönüllülük Girişimi” isimli proje için çalışmalara başlamış bulunmaktayız.

10 – 25 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan projede, Türkiye ve Ermenistan’dan 7’şer genç gönüllü, 15 gün boyunca bir dizi ziyaret ve iş birliği içerisinde gönüllü faaliyetlerde bulunacaklardır. Projenin amacı, farklı kültürlerden gelen gençlerin işbirliği ve uyum içerisinde hareket edebilmelerini sağlamak ve Türk – Ermeni ilişkilerinin geliştirilmesidir.

Proje ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru formu yakında web sitemizden paylaşılacaktır.

EN – As the Youth Participation and Intercultural Dialogue Association, we’ve come to a partner for the project called “VITA – Volunteer Initiative in Turkey and Armenia” that will be held by the organization HasNa (www.hasna.org) in Washington, DC, U.S.A. for two weeks of August. Alphabet of Rights NGO from Armenia and our association will be the partners of this project.

7 young volunteers from each country will volunteer concertedly and accordantly and have a series of activities and trainings for 15 days during the initative between the dates of August 10 -25, 2013. The aim of this initiative is to make these youngsters work in a multicultural environment and to improve the relations between Turkey and Armenia.

Detailed information and the application form of the project will be shared on our web page soon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.