Erasmus+/Pomegranate Project successfully carried out in Berlin

EN:

As YPIDA in cooperation with Kleiner Fratz GmbH, Pomegranate  training course which we conducted in Berlin under the Erasmus + Program, was held on 02-10 September 2018.

Within the scope of the project, we discussed social inclusion issues with 37 participants, experts and trainers from Azerbaijan, Germany, Netherlends, Armenia, Turkey, Palestine, Egypt, Italy, Spain, Macedonia, Bulgaria, Greece, Italy and India. We have done several study visits such as FOTED(Turkish and German Parents Association), IMAGINARIES – Migration Hub, Kleiner Fratz Kinder Garden.

As in all our projects, we celebrated the diversity of different cultures with cultural night. We’ve had the opportunity to learn good and bad practices related to social inclusion and refugees issues in participating countries through the country presentations from our participants.

We’ve had fun as much as we’ve worked during the project.  We’ve merged with cocktails, we’ve becamse a closer friends with various surprise activities. In the mean time, we didn’t just work and have fun. At the same time we tried to pay attention to our body and mind, and in this context we did yoga in Tempelhofer Field which is one of best park in Berlin.

We have documented the results of our work with the Youthpass Certificate Ceremony.

As YPIDA and Kleiner Fratz family, we were very happy with the project that we had organized in Berlin and the synergy that our participants had captured. We believe that our participants also were happy to being a part of this project.

We attach great importance to this cooperation which we have established with Kleiner Fratz and we are working to become a strong partner. In this sense, we are looking forward to other projects that we have planned to conduct in Berlin.

Please follow our social media platforms for all images of the project.

TR:

YPIDA olarak Kleiner Fratz GmbH işbirliği ile Erasmus+ Programı kapsamında Berlin’de yürütmüş olduğumuz “Pomegranate” isimli sosyal dahil edilme temalı eğitim kursu 02-10 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Proje kapsamında Almanya, Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, İtalya, İspanya, Hollanda, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Filistin, Mısır ve Hindistan’dan gelen 37 katılımcı, uzman ve eğitmenler ile birlikte bir hafta boyunca sosyal dahil edilme konusunu farklı yönleri ile ele aldık. Çeşitli çalışma ziyaretleri gerçekleştirdik.

Tüm projelerimizde olduğu gibi farklı kültürlerin çeşitliliğini kültür gecesi ile kutladık. Katılımcılarımızın hazırladığı ülke sunumları vasıtasıyla farklı ülkelerdeki “sosyal dahil edilme” ve “mülteci” konuları ile ilgili iyi ve kötü uygulamaları öğrenme fırsatı bulduk.

Proje süresi boyunca çalıştığımız kadar eğlenmesini de bildik. Kokteyller ile kaynaştık, çeşitli sürpriz aktiviteler ile yakınlaştık.  Kimi zaman tüm proje grubu kimi zaman küçük gruplar halinde eğlencenin limitini yükselttik. Bu arada sadece çalışıp eğlenmedik. Aynı zamanda vücut ve zihnimize de dikkat etmeye çalıştık ve bu bağlamda Berlin’in en güzel parklarından biri olan Tempelhofer Field’de yoga yaptık.

Yapmış olduğumuz çalışmaların neticesini Youthpass Sertifika Seramonisi ile belgelendirdik.

YPIDA ve Kleiner Fratz ailesi olarak Berlin’de düzenlemiş olduğumuz projeden ve katılımcılarımızın yakalamış oldukları sinerjiden son derece mutlu olduk.  Bizler eminiz ki katılımcılarımız da projeden mutlu bir şekilde ayrıldılar.

YPIDA olarak Kleiner Fratz ile kurmuş olduğumuz bu işbirliğini çok önemsemekte ve sürdürülebilir olması için çalışmaktayız. Bu anlamda Berlin’de yürütmeyi planlamış olduğumuz diğer projelerimizi sabırsızlıkla beklemekteyiz.

Projenin diğer görselleri için lütfen sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.